Wersja z większym kontrastem Biuletyn Informacji Publicznej ZSO w Skawinie
Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach
Herb szkoły

W Bibliotece Miejskiej o Stanisławie Czyczu

Zdjęcie z galerii W Bibliotece Miejskiej o Stanisławie Czyczu

O ulicy Czycza, mieszczącej się na Gwoźdźcu, wiedzą niemal wszyscy mieszkańcy Krzeszowic, ale o twórczości tego oryginalnego prozaika i poety, niestety, niewielu  słyszało.

12 maja,"humaniści" z naszego liceum – grupy z klas 3c i 1a oraz klasa 2a wraz z polonistkami- mieli okazję udać się do nowej siedziby Miejsko– Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszowicach,by wysłuchać wykładu pani dr Doroty Niedziałkowskiej na temat wspomnianego,zmarłego już pisarza - Stanisława Czycza. Wzbogacona licznymi zdjęciami oraz fragmentami filmów prelekcja pozwoliła nam zapoznać się z losami  i twórczością krzeszowickiego poety.

Na zakończenie spotkania pan Wojciech Nowak w świetnej interpretacji zaprezentował fragment opowiadania „Jest,było, będzie”, którego akcja rozgrywa się przy znanej nam wszystkim kapliczce„Pod Twoją Obronę”. Wspomniany utwór jest częścią prozatorskiego tomu ,,Opowiadania krzeszowickie", których wydarzenia osadzone są najczęściej w dobrze znanych nam zakątkach Miasteczka– ja kCzycz nazywał Krzeszowice - takich jak: krzeszowicki rynek, dworzec kolejowy,wspomniana już kapliczka,Staw Wroński czy ruiny zamkuw Rudnie.

Dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom biblioteki za zaproszenie na spotkanie z twórczością nieco zapomnianego, ale dla krzeszowiczan ważnego pisarza i poety, i zachęcamywszystkich zainteresowanych do zapoznania się z oryginalną twórczością Stanisława Czycza, który pisał:
"Bo mimo wszystko
czasem
na moment
nagle jakby brak mi powodów
do mojej nieustającej radości."


Elżbieta Kalęba kl 3c