Wersja z większym kontrastem Biuletyn Informacji Publicznej ZSO w Skawinie
Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach
Herb szkoły

Szlakiem Młodej Polski

Klasa 3a rozpoczęła nowy rok szkolny wycieczką dydaktyczną z języka polskiego. 8 września, w piękny, słoneczny, ciepły poranek udaliśmy się szlakiem Młodej Polski.

Pierwszy przystanek – Rydlówka, czyli zabytkowy dworek położony w Bronowicach, w którym 20 listopada 1900r. odbyło się wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny opisane przez Stanisława Wyspiańskiego w najsłynniejszym jego dramacie. Podzieleni na grupy, w reżimie sanitarnym, przechadzaliśmy się po urokliwym, skąpanym w słońcu, dziedzińcu, a następnie zwiedzaliśmy kolejne sale weselnego domu. Oglądaliśmy izby, w których goście sprzed ponad stu lat tańczyli, jedli, wreszcie odpoczywali znużeni zabawą. Zestawialiśmy znane z lektury sceny, sprzęty, obrazy z realnymi miejscami czy oryginalnymi meblami.

Drugi przystanek – Kościół Franciszkanów. Tu zwiedzaliśmy przede wszystkim niezwykłe, młodopolskie wnętrze bazyliki: polichromię i witraże autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, którego wszechstronność i niezwykły talent mogliśmy podziwiać w bezpośrednim kontakcie z jego dziełami.

Trzeci przystanek – Jama Michalika. Ta słynna kawiarnia artystyczna (założona w 1895 roku) wciąż zachwyca kolejne pokolenia. Jej dekoracyjne wnętrza z wieloma śladami epoki przełomu XIX i XX wieku oddają niezwykły klimat tamtych czasów. Secesyjne witraże, meble, młodopolskie obrazy, karykatury, litografie, zaproszenia na bale i przedstawienia kabaretu Zielony Balonik oraz lalki z szopek noworocznych przywodzą na myśl obrazy życia towarzyskiego ówczesnej cyganerii. Tu przecież bywali znani nam z lekcji języka polskiego: Przybyszewski, Rydel, bracia Tetmajerowie, Boy-Żeleński czy Wyspiański. Delektując się ciastkami i herbatą mogliśmy się na moment przenieść w ich świat.

I choć co niektórzy (malkontentów nigdy nie brak) narzekali na tembr głosu przewodnika, zakryty z powodu prac konserwatorskich ołtarz w Bazylice Franciszkanów, a w Jamie Michalika na „niesłodki cukier”, u wielu osób (w tym opiekunów) szlak Młodej Polski pozostawił piękne wspomnienia.

Alicja Mosur

Zdjęcie z galerii Szlakiem Młodej Polski


Zdjęcie z galerii Szlakiem Młodej Polski
Zdjęcie z galerii Szlakiem Młodej Polski
Zdjęcie z galerii Szlakiem Młodej Polski