Wersja z większym kontrastem Biuletyn Informacji Publicznej ZSO w Skawinie
Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach
Herb szkoły

Od Chochoła do Zielonego Balonika-Śladami Młodej Polski

Zdjęcie z galerii Od Chochoła do Zielonego Balonika - Śladami Młodej Polski

U schyłku XIX wieku Kraków stał się kulturalną stolicą Młodej Polski. Tużyło i tworzyło swe dzieła wielu wybitnych artystów. Jednym z najważniejszych był Stanisław Wyspiański – pisarz, malarz, autor polichromii i witraży, twórca teatralny. Mieszkając tak blisko miejsc związanych z artystycznym środowiskiem finde sieclu ,nie mogliśmy nie zobaczyć na własne oczy pamiątek i zabytków, które pozostały po pięknej epoce i jej twórcach.

Itak 5kwietnia wraz z polonistkami udaliśmy się na wycieczkę do Bronowic i Krakowa, podążając śladami Młodej Polski. Pierwszym punktem wyjazdu była znana nam z ,,Wesela” Rydlówka, w której mogliśmy zobaczyć zachowane do dnia dzisiejszego własności i dobra należące do bohaterów dramatu, a także posłuchać interesującej historii posiadłości. Wypatrywaliśmy też Chochoła – jednego z bohaterów dramatu, ale okazało się, że słomiana otulina została już zdjęta z różanego krzewu –to niechybny znak nadchodzącej wiosny:)

Po krótkiej wizycie w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, gdzie przyjrzeliśmy się bliżej witrażowi Wyspiańskiego „Bóg Ojciec – Stań się!” oraz zdobiącym świątynie polichromiom jego autorstwa, spędziliśmy przyjemny czas w Jamie Michalika. Przy herbacie i pysznym ciastku mogliśmy podobnie jak młodopolscy artyści, wysłuchać tekstów pierwszego polskiego kabaretu Zielony Balonik, które przygotowała część humanistyczna naszej klasy.


Julia Wójcik z klasy IIIc


Pozostałe zdjęcia w zakładce Galeria


Zdjęcie z galerii Od Chochoła do Zielonego Balonika - Śladami Młodej Polski