Wersja z większym kontrastem Biuletyn Informacji Publicznej ZSO w Skawinie
Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach
Herb szkoły

Lekcja historii i refleksja nad współczesnością

Zdjęcie z galerii

W marcu 1941 roku na mocy zarządzenia niemieckich władz okupacyjnych w Krakowie została utworzona „żydowska dzielnica mieszkaniowa”– getto. Również w marcu, 1943 roku, getto zostało brutalnie zlikwidowane przez Niemców.

3 marca uczniowie klasy III a wzięli udział w wycieczce edukacyjnej„Szlakiem Holocaustu w Krakowie”. Na szlaku znalazły się: muzeum Fabryka Schindlera, plac Bohaterów Getta oraz Apteka pod Orłem. Wszystkie te miejsca przypominają o tragedii tysięcy Żydów w czasie drugiej wojny światowej, ale jednocześnie upamiętniają tych, którzy swoimi działaniami ocalili wiele istnień ludzkich.Oskar Schindler, Tadeusz Pankiewicz, Helena Krywaniuk, Aurelia Danek,Irena Droździkowska. Ich nazwiska przypominają przewodnicy muzealni, pokazując tym samym przykłady odważnych postaw w niezwykle trudnym czasie.

Wycieczka była dla maturzystów cenną lekcją historii. Ale nie tylko przypominała przeszłość. Uświadomiła uczestnikom, że aktualne wydarzenia w Ukrainie nie pozwalają zapomnieć o tym, że słowa„Nigdy więcej wojny!” wciąż trzeba powtarzać i utrwalać w świadomości współcześnie żyjących ludzi.

Alicja Mosur


Zdjęcie z galerii