Wersja z większym kontrastem Biuletyn Informacji Publicznej ZSO w Skawinie
Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach
Herb szkoły

Jak zaprzyjaźnić się ze sztuczną inteligencją

Zdjęcie z galerii Jak zaprzyjaźnić się ze sztuczną inteligencją


21 kwietnia 2023 r. odbyło się spotkanie z dziennikarzem CyberDefence24 Szymonem Palczewskim  w Bibliotece Publicznej w Krzeszowicach. Obecni byli uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Krzeszowicach w ramach zajęć rozwijających
z dziennikarstwa.

Młodzież miała możliwość dowiedzieć się m.in. jakie są różnice pomiędzy tradycyjną prasą a internetowymi mediami, ile kosztuje w mediach społecznościowych nasza prywatność i dlaczego państwa wprowadzają ograniczenia w korzystaniu z Tik Toka.

Następnie Pan Palczewski, który jest specjalistą d.s. cyberbezpieczeństwa opowiedział o tym, jakie zagrożenia wiążą się z wojną na Ukrainie i w jaki sposób mogą przekładać się na nasze bezpieczeństwo w sieci.

Bardzo ciekawym zagadnieniem była jednak technologia sztucznej inteligencji (AI). Padło pytanie - czy powinniśmy się jej bać czy się z nią zaprzyjaźnić? Oczywiście- zaprzyjaźnić! Dlaczego? Sztuczna inteligencja usprawnia wiele procesów, będzie lepsza od człowieka w określonych obszarach (np. analiza danych) i pozwoli zniwelować słabe punkty w wielu sektorach (np. przemyśle).

Ale dziennikarz zwrócił również uwagę na zagrożenia związane z AI - przede wszystkim pogłębiona dezinformacja, wzmocnienie phishingu oraz innych rodzajów cyberataków. Czy sztuczna inteligencja wykluczy młodych ludzi zrynku pracy? Według naszego gościa - nie, za wszystkim zawsze będzie stał człowiek!

Na sam koniec uczniowie zadawali pytania ekspertowi od cyber. Chcieli się m.in. dowiedzieć o możliwość ograniczenia fake newsów w mediach społecznościowych; przez jakie etapy musi przejść dziennikarz, aby stworzyć idealny tekst do portalu internetowego oraz jak można rozróżnić tekst czy zdjęcie stworzone przez AI od prawdziwego. Na dalsze pytania i odpowiedzi zabrakło jednak czasu.