Wersja z większym kontrastem Biuletyn Informacji Publicznej ZSO w Skawinie
Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach
Herb szkoły

Sesja popularnonaukowa pt. Edukacja wczoraj, dziś i jutro

Zdjęcie do artykułu

W ramach cyklu uroczystości z okazji 80-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Krzeszowicach, 28 marca 2025 r. w Bibliotece Publicznej odbyła się sesja popularnonaukowa. Tematem spotkania była szeroko pojęta rola edukacji w przeszłości, teraźniejszości, a przede wszystkim w przyszłości.

Na początku dyrektor szkoły, pan Marcin Kliś, powitał wszystkich uczestników oraz przedstawił prelegentów: prof. dr hab. Katarzynę Bazarnik, Zbigniewa Durczoka, dr Gabriela Szusera, Zenona Fajfera i dr Beatę Stach. Prowadzącym i moderatorem wydarzenia był nauczyciel języka angielskiego, pan Marcin Drożdż. Wśród gości znaleźli się m.in. byli nauczyciele liceum, burmistrz gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk oraz była dyrektor szkoły Alicja Milczarek. Obecni byli także nauczyciele oraz uczniowie.

Jako pierwszy głos zabrał  mgr Zbigniew Durczok, matematyk, obecnie wykładający na Uniwersytecie Trzeciego Wieku we Lwowie. W błyskotliwy i zabawny sposób przedstawił historię matematyki – od Wojciecha z Brudzewa, przez Mikołaja Kopernika, Stefana Banacha i kryptologów Enigmy, aż po czasy współczesne i sztuczną inteligencję.

Kolejną prelegentką była prof. dr hab. Katarzyna Bazarnik, wykładowczyni języka angielskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, która postawiła prowokacyjne pytanie: „Czy szkoła w obecnej formie jest nam potrzebna?”. Wcześniej przeprowadziła badanie, wykorzystując sztuczną inteligencję oraz inne dostępne źródła cyfrowe. Wyniki były jednocześnie zaskakujące i oczywiste – inwestycja w edukację, szczególnie kobiet, to najlepsza strategia dla rozwoju państwa pod względem ekonomicznym, zdrowotnym i kulturowym. Podkreśliła również, że szkoła to nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, ale przede wszystkim przestrzeń rozwijania relacji międzyludzkich, czego nie zastąpi edukacja cyfrowa.

O innej roli edukacji i szkoły opowiadał poeta, artysta oraz twórca Liberatury – Zenon Fajfer. Podkreślił, że istotnym elementem szkoły jest bunt, który może prowadzić do poczucia wolności i kreatywności, czego najlepszym przykładem jest jego własna droga twórcza. W trakcie wystąpienia zaprezentował swoje wiersze oraz wyjaśnił, czym jest liberatura – połączeniem literatury z performansem i teatrem.

O roli pasji w edukacji mówiła dr Beata Stach, wykładowczyni w Instytucie Fizjoterapii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako przykład podała własną ścieżkę edukacyjną. Pomimo, że  rozpoczęła naukę w liceum na profilu humanistycznym, to ostatecznie poświęciła się naukom o zdrowiu, kontynuując tę ścieżkę kariery. Przekazała naszym uczniom cenną lekcję- jeśli czegoś bardzo pragniemy, pokonamy wszelkie przeszkody.

Jako ostatni głos zabrał historyk, dr Gabriel Szuser, który przybliżył historię liceum – od jego powstania, przez sylwetki założycieli, aż po wspomnienia dawnych nauczycieli. Do jego opowieści dołączyli się byli pedagodzy i absolwenci, dzieląc się anegdotami i ciekawostkami, które wzbudziły zarówno uśmiech, jak i nostalgię wśród zgromadzonych.

Na zakończenie dyrektor Kliś podsumował wystąpienia i podziękował zarówno gościom, jak i słuchaczom. Wydarzenie okazało się wyjątkowym momentem dla byłych i obecnych nauczycieli, absolwentów oraz uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach.

Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu
Zdjęcie do artykułu