53 lata po maturze

Wspomnienie ze spotkania rocznikowego – 23 maja 2025
23 maja 2025 roku to data kolejnego, niezwykle udanego spotkania naszego rocznika. Jak zawsze, zadbaliśmy o program, który uatrakcyjnił wspólnie spędzony czas. Tym razem głównym motywem była oczywiście 80. rocznica powstania naszego Liceum.
Na spotkanie przybyło około 40 osób z różnych stron Polski, a także z zagranicy – nawet ze Stanów Zjednoczonych. Pierwszym punktem programu była wizyta w nowoczesnej sali gimnastycznej, która wzbudziła nasz szczery podziw... i odrobinę zazdrości. Dobrze pamiętamy przecież mecze rozgrywane na szkolnym boisku i wędrówki po różnych budynkach szkolnych. Nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności skorzystania z tego imponującego obiektu. Nasze koleżanki rozegrały towarzyski konkurs rzutów karnych, a i my oddaliśmy kilka strzałów na bramkę.
Następnie zasiedliśmy na chwilę w sali numer 11 – na „naszych” dawnych miejscach, które przywołały wiele wspomnień. Kulminacyjnym punktem wizyty w szkole było uroczyste posadzenie klonu z okazji 80-lecia Liceum. Symbolicznego aktu dokonaliśmy wspólnie z Dyrektorem szkoły, Panem Marcinem Klisiem.
Druga część spotkania odbyła się w gościnnych progach Pałacu Zdrojowego – tuż obok szkoły – dzięki uprzejmości naszej koleżanki Lidii Krzętowskiej-Żbik. Uroczystość rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem „Gaudeamus igitur” w wykonaniu klasy „łacińskiej”. Przy dźwiękach muzyki granej przez Wiesława Gertnera i Andrzeja Machowskiego oraz przy piosenkach sprzed lat, nie tylko wspominaliśmy czasy szkolne – po prostu cieszyliśmy się sobą.
Spotkanie prowadził Włodzimierz Kurdziel, który przypomniał sylwetkę patrona szkoły, Tadeusza Kościuszki, oraz rozbawił nas cytatami z reklam i sloganów PRL-u. Zaprezentowany został również kolejny tomik niezwykłej poezji Krzysztofa Ślusarczyka, wzbogacony pięknymi fotografiami Stanisława Matusika. Rozstrzygnięto konkurs literacki „Moje Krzeszowice”, a Janusz Godyń podzielił się ciekawą opowieścią ze Stanów Zjednoczonych. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs inspirowany „Lokomotywą” Juliana Tuwima – recytowaną w kilku językach – w którym nagrodami były tomiki wierszy Krzysztofa Ślusarczyka pt. „Lokomotywy”.
To, że spotykamy się w tak licznym gronie, tyle lat po maturze, świadczy o sile naszych więzi oraz o wyjątkowym znaczeniu, jakie w naszym życiu odegrało Liceum.
Z całego serca życzymy Panu Dyrektorowi Marcinowi Klisiowi, całemu Gronu Pedagogicznemu, Uczniom oraz Absolwentom wielu sukcesów i równie pięknych wspomnień, jakie my nosimy w sobie od lat.
Maturzyści rocznik 1972














